INFORMACJA

Biblioteka
zawsze po drodze ...
21.10.2020

Festiwal Kryminału Retro KRYMINALNY MAGIEL

W dniach od 15 do 17 października w Gostyniu odbył się pierwszy w Polsce Festiwal Kryminału Retro „Kryminalny magiel”. Przeprowadzono liczne spotkania i warsztaty z pisarzami tego gatunku. Rozstrzygnięto również konkurs na najlepszy kryminał historyczny 2019 roku.

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Gostyniu wraz z Gostyńskim Ośrodkiem Kultury „Hutnik”, Muzeum w Gostyniu i Gdańskim Wydawnictwem „Oficynka” zorganizowały pierwszy w Polsce festiwal kryminału retro.

Uczestnicy spotkań autorskich mieli okazję posłuchać czołowych przedstawicieli gatunku. Marek Krajewski, Ryszard Ćwirlej, Krzysztof Beśka, Robert Dudziński, Piotr Bojarski, Małgorzata Kochanowicz i Michał Larek opowiadali o różnych aspektach swojej twórczości. Po każdym spotkaniu pisarze rozdawali autografy wszystkim chętnym.

Ponadto, Ryszard Ćwirlej i Krzysztof Beśka poprowadzili warsztaty pisarskie z zakresu tworzenia opowiadań i powieści kryminalnych. Podzielili się z uczestnikami swoimi doświadczeniami oraz udzielili wielu cennych porad.

Wszystkie wydarzenia odbyły się w gostyńskim kinie „Pod kopułą”, GOK „Hutnik” oraz Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Gostyniu. Natomiast trzeci dzień imprezy został zorganizowany wirtualnie. Spotkania autorskie z Izabelą Żukowską, Marcinem Wrońskim i Tadeuszem Cegielskim odbyły się online.

Poza spotkaniami i warsztatami można było wziąć udział w uroczystym rozdaniu nagród w ramach konkursu na najlepszy kryminał retro wydany w 2019 roku. Jury w składzie: dr Paweł Goźliński (przewodniczący), prof. dr hab. Sławomir Buryła, mł.insp. Leszek Koźmiński, dr Jolanta Świetlikowska i Przemysław Pawlak zdecydowało, że spośród jedenastu zgłoszeń główną nagrodę w wysokości 5 000 zł i pamiątkowy pistolet parabellum otrzymał Tomasz Duszyński za powieść „Glatz”. Drugie miejsce zdobył Adam Podlewski za powieść „Zakon Świętego Brutusa. Opowieść spiskowa o dawnej Warszawie”. Trzecia lokata przypadła Ryszardowi Ćwirlejowi za „Pójdę twoim śladem”. Oprócz tego Ryszardowi Ćwirlejowi dodatkowe wyróżnienie przyznała komendant Szkoły Policji w Pile insp. Beata Różniak-Krzeszewska.

Wraz z rozpoczęciem Festiwalu na gostyńskim Rynku powstała wystawa pt. „Kryminalny Gostyń w przedwojennej prasie, zdjęciach i dokumentach”. Zachęcamy do zapoznania się z nią!

POLECAMY

Wydawnictwo Sine Qua Non Czwarta strona Wydawnictwo Poznańskie bibliotekarium.pl
Biblioteka narodowa Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa WBP Poznań Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich
Region Wielkopolska Powiat Gostyń Gostyń Muzeum w Gostyniu Gostyński Ośrodek Kultury Gostyński Uniwersytet III Wieku gaso-gostyn.pl

KONTAKT

BIBLIOTEKA PUBLICZNA
MIASTA i GMINY w GOSTYNIU

ul. Wrocławska 257, 63-800 Gostyń
tel. 65 572 09 52, fax 65 575 12 99
e-mail: biblioteka@gostyn.pl

DOŁĄCZ DO NAS:

Biblioteka
zawsze po drodze ...

GODZINY OTWARCIA

WYPOŻYCZALNIA
DLA DOROSŁYCH

poniedziałek - piątek 9.00-17.00

CZYTELNIA
DLA DOROSŁYCH

nieczynne

WYPOŻYCZALNIA
ZBIORÓW AUDIOWIZUALNYCH

poniedziałek - piątek 9.00-17.00

 

ODDZIAŁ
DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

poniedziałek - piątek 9.00-17.00

ADMINISTRACJA
poniedziałek - piątek 7.00-15.00

KSIĄŻKA NA TELEFON

TEL. 730 800 787

ZAMÓWIENIA
poniedziałek 7.00-15.00
wtorek - piątek 10.00-18.00

DOWÓZ
zgodnie z rozkładem jazdy bibliobusu