PRACOWNIA KOMIKSOWA

Biblioteka
zawsze po drodze ...

Dołącz do nas! Stwórz z nami komiks! Poszukujemy rysowników-amatorów i scenarzystów do naszej Pracowni!

Pracownia Komiksowa działa od jesieni 2017 roku w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Gostyniu.

Otwarte zajęcia zrzeszają miłośników komiksu i rysunku. Spotkania prowadzone są przez profesjonalnych twórców komiksowych. Taki charakter Pracowni umożliwia rysownikom-amatorom pełną swobodę kreowania, przy jednoczesnych konsultacjach z ekspertami.

Dotychczasowe działania Pracowni zaowocowały wydaniem dwóch zbiorów miniatur komiksowych: „Gost Town” oraz „Długoraj. Historia prawdziwa”.

"Gost Town" jest to zbiór opowieści osadzonych w różnych realiach gatunkowych i wyrysowanych w różnorodnych stylach (np. manga, postapo, minimalizm, komiks historyczny). Wspólnym mianownikiem tych miniatur jest Gostyń – widziany od strony historycznej, fantastycznej, futurystycznej, obyczajowej, groteskowej, wspomnieniowej, widziany oczyma miłośników sztuki komiksu związanych z miastem swojego pochodzenia, życia, nauki.

Drugim wydanym zbiorem jest pierwszy gostyński komiks historyczny „Długoraj. Historia prawdziwa”, oparty o życiorys Wojciecha Długoraja. To opowieść o lutniście-szpiegu, pochodzącym z Gostynia. Zbiór ma za zadanie promować postać Wojciecha Długoraja, łączyć naukę z zabawą, kształtować postawy patriotyczne i w nowoczesny sposób uczyć historii. Komiks powstał w ramach projektu edukacyjno-historycznego „Poznaj zapomnianych”. Projekt dofinansowany jest ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra’’ oraz ze środków własnych budżetu gminy Gostyń.

 

Twórcy komiksowi, z którymi współpracowaliśmy:

  • Witold Tkaczyk – wydawca, grafik, dziennikarz, scenarzysta komiksowy, założyciel Zin Zin Press, w latach 1993-2004 redaktor prowadzący i wydawca Magazynu Komiksów AQQ, najbardziej kompetentnego pisma monitorującego polską i zagraniczną scenę komiksową tamtego czasu. W 2010 r. został uhonorowany przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego odznaką ,,Zasłużony dla kultury”.
  • Maciej Parowski – krytyk, redaktor, pisarz i osobowość związana z gatunkiem fantastyki. Scenarzysta m.in. "Wiedźmina" i "Funky Kovala". W latach 1982-2013 był kierownikiem działu literatury polskiej w „Fantastyce”, później „Nowej Fantastyce”, na łamach którego debiutowali pisarze rozświetlający firmament polskiej prozy. Napisał wiele zbiorów esejów, felietonów, recenzji i wywiadów, będących opowieścią o przeobrażeniach w fantastyce podczas kilku minionych dekad. Za książkę „Burza. Ucieczka z Warszawy’40” został wyróżniony przez kapitułę Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza.
  • Filip Bąk – scenarzysta, ilustrator i rysownik na zlecenie. Z wykształcenia architekt. Jego specjalnością są rysunek, ilustracja, karykatura, brand hero i komiks na zamówienie. Tworzył m.in. „Dorastaj bezpiecznie” , „Zadar na rybach”, „Gołębie” czy „Zin Free Zone”.
  • Anna Teodorczyk-Twardowska – z zawodu ilustratorka, z potrzeby autorka artykułów, podcastów i komiksów internetowych. Wykonywała zlecenia dla wielu firm prywatnych i państwowych, w tym dla Muzeum Historii Polski.
  • Artur Hejna – nauczyciel plastyki w szkole podstawowej, edukator, warsztatowiec, prelegent, twórca. Jako GrafNaStyk wielokrotnie prowadził warsztaty ilustratorskie na poznańskim Pyrkonie, PGA, Dniach Darmowego Komiksu, Targach Hobby, Biennale Sztuki dla dziecka i innych imprezach związanych z popkulturą, fantastyką, komiksem i edukacją. Łączy twórczość własną z edukacją innych. Współautor komiksu "Stworzeni – Marzenie", wydanego przez Bibliotekę Uniwersytecką w Poznaniu. Prowadzi warsztaty stacjonarne i dojazdowe z szeroko rozumianego rysunku, gdzie pokazuje między innymi, jak stworzyć postać w określonej stylistyce.
  • Katarzyna "PannaN" Witerscheim – autorka komiksów internetowych, znana z takich projektów jak: instagramowy 1995 Regi czy zbiór słowiańskich opowieści „Slavonica”. W 2018 wydała swój solo papierowy debiut, komiks historyczny o Śląsku - „Helena Wiktoria”. Współpracująca z takimi scenarzystkami jak Kelly Thompson czy Magdalena Visaggio przy takich komiksach, jak "Jem and the Hollograms" i "Sex Death Revolution".

 

Nie bój się zaryzykować! To idealna szansa na doszlifowanie swojego warsztatu i nowe przeżycia! Spotkania są skierowane do wszystkich mieszkańców. Zapraszamy młodzież, dorosłych i seniorów. Koniecznie obejrzyj zdjęcia poniżej!

Zapisy do Pracowni Komiksowej Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Gostyń przyjmowane są w budynku Biblioteki przy ulicy Wrocławskiej 257. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie: facebook.pl/komiksgostyn.

 

UWAGA, UWAGA!

W czasie epidemii Pracownia Komiksowa działa zdalnie. Organizujemy akcję #RysujwDomu, która ma zachęcić do bezpiecznego i twórczego spędzania czasu. Dodatkowo nasi rysownicy biorą udział w akcji Gostyński Dekameron, gdzie tworzą komiksy na zadany temat.

Rysujesz i chcesz się podzielić z innymi? Napisz do nas! Zapisy do Pracowni Komiksowej są przez - facebook.pl/komiksgostyn - lub wysłanie wiadomości prywatnej na email: t_teodorczyk@wp.pl.

x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x


POLECAMY

Wydawnictwo Sine Qua Non Czwarta strona Wydawnictwo Poznańskie bibliotekarium.pl
Biblioteka narodowa Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa WBP Poznań Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich
Region Wielkopolska Powiat Gostyń Gostyń Muzeum w Gostyniu Gostyński Ośrodek Kultury Gostyński Uniwersytet III Wieku gaso-gostyn.pl

KONTAKT

BIBLIOTEKA PUBLICZNA
MIASTA i GMINY w GOSTYNIU

ul. Wrocławska 257, 63-800 Gostyń
tel. 65 572 09 52, fax 65 575 12 99
e-mail: biblioteka@gostyn.pl

DOŁĄCZ DO NAS:

Biblioteka
zawsze po drodze ...

GODZINY OTWARCIA

WYPOŻYCZALNIA
DLA DOROSŁYCH

poniedziałek - piątek 9.00-17.00

CZYTELNIA
DLA DOROSŁYCH

nieczynne

WYPOŻYCZALNIA
ZBIORÓW AUDIOWIZUALNYCH

poniedziałek - piątek 9.00-17.00

 

ODDZIAŁ
DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

poniedziałek - piątek 9.00-17.00

ADMINISTRACJA
poniedziałek - piątek 7.00-15.00

KSIĄŻKA NA TELEFON

TEL. 730 800 787

ZAMÓWIENIA
poniedziałek 7.00-15.00
wtorek - piątek 10.00-18.00

DOWÓZ
zgodnie z rozkładem jazdy bibliobusu