WYDARZENIE

Biblioteka
zawsze po drodze ...
03.09.2019

Wycieczka do Szreniawy dla dzieci i młodzieży

29 sierpnia odbyła się całodniowa wycieczka do Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie, którą Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Gostyniu zorganizowała w ramach projektu „Czyste Czytanie”. Uczestniczyły w niej 23 osoby wraz z opiekunami.

Na początku wizyty dzieci i młodzież zostali powitani przez pracowników Muzeum. Następnie wszyscy założyli fartuchy i dokładnie umyli ręce. Przed rozpoczęciem warsztatów wysłuchali krótkiego wstępu historycznego na temat tego, w jaki sposób, przy użyciu jakich narzędzi i dlaczego dawniej wytwarzano produkty tradycyjne.
Następnie grupa dokonała przesiewu, czyli wybrała owoce i warzywa, które nadadzą się do przetwarzania, a także oczyściła i obrała te produkty. Później w kilkuosobowych zespołach pod nadzorem osób prowadzących warsztaty suszyła jabłka, przygotowywała soki na ciepło i na zimno oraz kompoty, kisiła ogórki i kapustę oraz smażyła powidła śliwkowe. W międzyczasie pracownicy Muzeum pokazywali eksponaty, których kiedyś używano do zaprawiania jedzenia, np. szatkownicę do kapusty sprzed lat. Zajęcia zakończono degustacją własnoręcznie zrobionych przetworów.
Po warsztatach uczestnicy wycieczki zwiedzili Muzeum. Poznali historię rolnictwa i przemysłu z terenów historycznych i współczesnych ziem polskich. Zobaczyli urządzenia do czyszczenia ziarna, maszyny omłotowe, maszyny do zbioru roślin okopowych, eksponaty z dziejów transportu tradycyjnego, lokomobile i samoloty, w tym jedyny na świecie odrzutowy samolot rolniczy produkowany seryjnie. Obejrzeli również ule pszczele oraz różnorakie rośliny na ścieżce edukacyjnej. Oprócz maszyn w Muzeum występuje wiele zwierząt, w tym: owce, kozy, króliki, świnie, różne ptaki, krowy, konie, paw, indyk. Grupa miała możliwość nie tylko je zobaczyć, ale i nakarmić wybrane, np. kozy czy konie.
Po zakończeniu zwiedzania dzieci i młodzież zabrali własne wyroby do domu. Podczas postoju w drodze powrotnej zjedli obiad i deser, a później – aż do dotarcia na miejsce zbiórki – śpiewali: „Panie kierowco, co Pan wyczynia?! My nie chcemy do Gostynia!”.


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

POLECAMY

Wydawnictwo Sine Qua Non Czwarta strona Wydawnictwo Poznańskie bibliotekarium.pl
Biblioteka narodowa Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa WBP Poznań Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich
Region Wielkopolska Powiat Gostyń Gostyń Muzeum w Gostyniu Gostyński Ośrodek Kultury Gostyński Uniwersytet III Wieku gaso-gostyn.pl

KONTAKT

BIBLIOTEKA PUBLICZNA
MIASTA i GMINY w GOSTYNIU

ul. Wrocławska 257, 63-800 Gostyń
tel. 65 572 09 52, fax 65 575 12 99
e-mail: biblioteka@gostyn.pl

DOŁĄCZ DO NAS:

Biblioteka
zawsze po drodze ...

GODZINY OTWARCIA

WYPOŻYCZALNIA
DLA DOROSŁYCH

wtorek - piątek 8:00 - 18:00
sobota 9:00 - 14:00

CZYTELNIA
DLA DOROSŁYCH

wtorek - piątek 14:00 - 18:00

WYPOŻYCZALNIA
ZBIORÓW AUDIOWIZUALNYCH

wtorek - piątek 8:00 - 18:00
sobota 9:00 - 14:00

 

ODDZIAŁ
DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

wtorek - piątek 10:00 - 17:00
sobota 9:00 - 14:00

ADMINISTRACJA
poniedziałek - piątek 7:00 - 15:00

W NIEDZIELĘ BIBLIOTEKA CZYNNA
raz w miesiącu 13:00 - 17:00

KSIĄŻKA NA TELEFON

TEL. 730 800 787

ZAMÓWIENIA
wtorek - piątek 9:00 - 17:00

DOWÓZ
Gostyń, środa 9:00 - 16:00
Obszary wiejskie, czwartek 10:00 - 18:00