Mimo trudności w minionym roku spowodowanych pandemią, nasze działania nie zostały wstrzymane, staramy się ciągle rozwijać. Prowadzący Pracownie Komiksową oraz Literacką, a także Klub Książki podsumowali dla Państwa rok 2020:
„Za nami szalony 2020 rok. Pracownia Komiksowa - w hybrydowym wydaniu - działała przez cały rok. Rozpoczęliśmy w styczniu pierwsze warsztaty "Jak zostać rysownikiem cyfrowym" z graficzką i ilustratorką Anną Teodorczyk-Twardowską. 7 i 8 lutego Pracownia Komiksowa pojawiła się na Gostyńskim Festiwalu Fantastyki GOSTKON 2020. Przez dwa dni uczestnicy festiwalu mogli brać udział w otwartych warsztatach komiksowych z rysownikiem i plastykiem Arturem Hejną, mierzyli się w Bitwie Komiksowej oraz mogli nabyć kilka komiksów na stoisku. Następnie w gostyńskiej książnicy zorganizowano warsztaty komiksowe pt. "Kreowanie i tworzenie bohatera". Zajęcia prowadziła Katarzyna "PannaN" Witerscheim. Niestety ze względów pandemicznych Pracownia musiała przejść w tryb zdalny. Na facebooku pracowni zorganizowano akcję #RysujwDomu, w trakcie której uczestnicy Pracowni Komiksowej bezpiecznie i aktywnie rysowali plansze komiksowe lub postaci i dzielili się nimi w internetowej społeczności. W wakacje Pracownia zorganizowała warsztaty "Komiks internetowy - jak zacząć?" z Martą Jaworską "Makowe arty". Warsztaty odbyły się na miejscu przy zachowaniu bezpieczeństwa. 28 sierpnia obchodziliśmy także w bibliotece Światowy Dzień Czytania Komiksów. Od jesieni Pracownia ponownie wróciła do Internetu, gdzie rozpoczęła cykl warsztatów "BAM!" z Arturem Hejną. Pierwsze spotkanie objęło wykład i warsztaty dotyczące podstaw języka komiksu (łączenie obrazu z tekstem). Na drugim spotkaniu uczestnicy warsztatów zapoznali się z możliwościami pokazania czasu i ruchu jakie niesie ze sobą język komiksu. Przyśpieszali, spowalniali i zatrzymywali czas w komiksie, oraz sprawdzali jak oddziałuje on z ruchem postaci i otoczenia.” -Tomasz Teodorczyk
„Koniec roku to dla wielu czas licznych podsumowań i refleksji, natomiast koniec roku tak niezwykłego jak 2020 jest takim czasem szczególnie. Z uwagi na nieustannie zmieniające się warunki pandemiczne, nie sposób nie docenić wkładu, jaki uczestnicy Pracowni Literackiej włożyli w jej nowy wymiar. W ciągu mijających 365 dni stworzyli blisko 50 tekstów na różne tematy, wymienili w ramach Pracowni ponad 100 maili i niezliczone wiadomości na komunikatorach społecznościowych, uczestniczyli w 4 warsztatach pisarskich ze znakomitymi pisarzami na festiwalach Gostkon i Kryminalny Magiel oraz uzyskali 4 publikacje w ogólnopolskim konkursie Rubieży Rzeczywistości. A przede wszystkim cały rok zajmowali się tworzeniem i wzajemnym recenzowaniem tekstów, wymianą myśli i poglądów na poruszane tematy, szukaniem pomysłów i wyzwań dla stałych i nowych członków grupy oraz ciągłym rozbudzaniem i podgrzewaniem dyskusji, dzięki którym udowodnili, że pasja czy potrzeba pisania jest jak pożar, którego nie sposób ugasić. Uczestnicy Pracowni Literackiej są żywym dowodem na to, że żadne okoliczności nie są w stanie ich zatrzymać. Gratulujemy i dziękujemy.
W 2020 roku odbyły się również spotkania naszego Klubu Książki. Póki sytuacja epidemiologiczna na to pozwalała, uczestnicy dyskutowali, omawiając dzieła wówczas świeżo upieczonej noblistki Olgi Tokarczuk czy twórcy bestsellerowej „Złodziejki książek” Markusa Zusaka, wraz z ich adaptacjami filmowymi, które mieli przyjemność obejrzeć w zaciszu bibliotecznej czytelni. Spędzili też dwa urocze wieczory na spotkaniach autorskich z pochodzących z naszych stron autorami znakomitych powieści – Grzegorzem Skorupskim i Przemysławem Pawlakiem, oraz… przy Carlosie Ruizie Zafónie. Gdy rzeczywistość przeniosła się do świata wirtualnego, spotkali się, by równie żywo jak na żywo – chociaż bez pysznej i pobudzającej kawy – pochylić się nad „Żałobnicą” Roberta Małeckiego.”- Ilona Mikołajczak
Szanowni Czytelnicy!
Miło nam poinformować, że ukazała się nowa część pokonkursowej antologii "Rubieże rzeczywistości", w której znalazły się prace trzech adeptów naszej Pracowni Literackiej pod przewodnictwem Ilony Mikołajczak. Są to: Weronika Andrzejewska, Gabriela Sowińska i Justyn Julian Talaga. Zwycięzcom gratulujemy!
Szanowni Państwo,
ze względu na wzrost zachorowań na SARS CoV 2, aby zapewnić bezpieczeństwo w naszej placówce od dnia 03 marca 2021 r. do odwołania, zamykamy dostęp do “Czytelni dla Dorosłych”. Prenumerowane czasopisma w ramach akcji “Gazeta dla Ciebie” można odbierać w “Wypożyczalni dla Dorosłych”.
DRODZY RODZICE I DZIECI!
Gostyńska Biblioteka Publiczna po raz pierwszy w projekcie „Mała Książka – Wielki Człowiek”. Trwa akcja skierowana do dzieci w wieku przedszkolnym: „Mała Książka – Wielki Człowiek”, której organizatorem jest Instytut Książki. Zapraszamy Was do wzięcia udziału w tym ciekawym projekcie, w którym uczestnictwo nic nie kosztuje, a jedynie daje same korzyści. Każdy zdaje sobie sprawę, jak ważne jest głośne czytanie dzieciom od najmłodszych lat. Akcja ma zachęcić rodziców do odwiedzania bibliotek i codziennego czytania z dzieckiem.
BIBLIOTEKA PUBLICZNA
MIASTA i GMINY w GOSTYNIU
ul. Wrocławska 257, 63-800 Gostyń
tel. 65 572 09 52
e-mail: biblioteka@gostyn.pl
WYPOŻYCZALNIA
DLA DOROSŁYCH
wtorek – piątek 8.00-18.00
sobota 9.00-14.00
CZYTELNIA
DLA DOROSŁYCH
wtorek – piątek 14.00-18.00
WYPOŻYCZALNIA
ZBIORÓW AUDIOWIZUALNYCH
wtorek – piątek 8.00-18.00
sobota 9.00-14.00
ODDZIAŁ
DLA DZIECI I MŁODZIEŻY
wtorek – piątek 10.00-17.00
sobota 9.00-14.00
ADMINISTRACJA
poniedziałek – piątek 7.00-15.00
TEL. 730 800 787
ZAMÓWIENIA
poniedziałek 7.00-15.00
wtorek - piątek 9.00-17.00